11 listopada w Brześciu Kujawskim

W historię Polski wpisanych jest wiele wydarzeń, które skłaniają do refleksji, do wspomnień o tych, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność kraju, którzy budowali fundamenty suwerennego państwa. Nas znamienity rodak Jan Paweł II powiedział : Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”. 11 listopada jest datą bliską sercu każdego Polaka.
97 lat temu – 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, niepodległa Rzeczpospolita powróciła na mapy Europy, stając się państwem wolnym i suwerennym. Tegoroczne brzeskie obchody Święta Niepodległości zainaugurowane zostały o godz. 9.00 uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. św. Stanisława BM. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci powiatu, delegacje ze szkół i placówek oświatowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, reprezentanci partii i stowarzyszeń oraz przybyli mieszkańcy. W trakcie tej części symboliczne kwiaty i wiązanki złożono przed tablicą Tadeusza Kościuszki oraz osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Druga część obchodów odbyła się na Skwerze Miejskim, gdzie głos zabrał Burmistrz Wojciech Zawidzki,
po czym, przy dźwiękach brzeskiego hejnału, złożone zostały kwiaty przed pomnikiem naszego znamienitego rodaka – księcia brzesko – kujawskiego Władysława Łokietka.
Lokalne obchody Święta Niepodległości uświetniła obecność żołnierzy Wojska Polskiego z Wojskowej Komendy Uzupełnień we Włocławku oraz Patrolu Saperskiego Jednostki Wojskowej 1523 w Inowrocławiu.
W tegoroczne obchody wpisał się II Rowerowy Rajd Niepodległościowy. 10 cyklistów pod kierunkiem Filipa Piotrowskiego, odwiedziło miejsca pamięci w Józefowie, Wieńcu i Brześciu Kujawskim, gdzie złożyli kwiaty i zapalili symboliczne lampki . Zakończeniem rajdu było ognisko, które zostało przygotowane na wyspie nad Zgłowiączką.
Wśród kulinarnych symboli święta 11 Listopada są między innymi rogale św. Marcina. Podobnie jak w latach poprzednich, tych słodkich wypieków nie zabrakło w „Grodzie Łokietka”. Po zakończeniu oficjalnej części rogalami częstowały brzeskie mażoretki.
Dla mieszkańców przygotowano także wojskową grochówkę.
Zwieńczeniem uroczystości był wyjątkowy koncert współtworzony przez muzyków z Brześcia Kujawskiego i Włocławka. Zgromadzeni w brzeskiej farze mieszkańcy i goście Grodu Łokietka mogli usłyszeć utwory o nadziei, miłości, wolności i oczekiwaniach…